Frederiksborg Gymnasium & HF

I forbindelse med opførelsen af Frederiksborg Gymnasiums nye Omstillingsværksted har Nviro leveret biobaseret ISOCELL celluloseisolering til hele bygningens klimaskærm – herunder ydervægge, etagedæk og tag. Projektet omfatter i alt fire bygningsdele, hvoraf Pedelhuset – en ny træbygning i tre etager – rummer ca. 150 m² bebygget areal og er opført oven på den eksisterende kælder fra den tidligere pedelbolig.

Byggeriet er udført i en diffusionsåben og åndbar trækonstruktion, hvor celluloseisoleringen er indblæst i alle klimaskærmens hulrum. Dette bidrager ikke blot til et sundt indeklima og høj isoleringsevne, men også til et lavere CO₂-aftryk i byggeriet. De indvendige skillevægge og forsatsvægge er isoleret med træfiber i form af træuldsmåtter.

Tagterrassen, som er blevet udvidet fra 150 m² til 230 m² med pergolaer og væksthuse, danner her rammen om undervisning i det fri. Det samlede byggeri fremstår som en helhedsorienteret undervisningsfacilitet, hvor bæredygtighed er tænkt ind i både arkitektur, funktion og materialevalg.

Omstillingsværkstedet skal integreres i skolens daglige undervisning og bruges af både lærere og elever i arbejdet med grøn omstilling og naturfaglige eksperimenter. Projektet er et tydeligt eksempel på, hvordan moderne byggeri og bæredygtige materialer – herunder ISOCELL celluloseisolering – går hånd i hånd.

Se billeder af det færdige byggeri og isoleringsprocessen herunder

Har du spørgsmål?

Mangler du teknisk dokumentation eller ønsker tilbud til dit projekt, er vi klar til at hjælpe dig.
Ring til Ann-Britt Nielsen eller Lykke Thomsen fra vores kundeservice på 97 12 65 00.